This HP J9284D to Palo Alto Networks PAN-SFP-PLUS-CU-5M dual OEM compatible 10GBase-CU SFP+ to SFP+ passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 5.0m (16.4ft). It is 100% HP to Palo Alto Networks compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to HP and Palo Alto Networks's individual cables and is built to meet or exceed HP and Palo Alto Networks's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Features SFP+ cable type for your convenience and desired usability
- Passive feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Maximum Distance | 16.40 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | SFP+ |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Material | Copper |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |