This is an Dell LA65NM170 compatible 65W 20V at 3.25A laptop power adapter. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
- An essential power solution
- 3.25 A current helps your device charge quickly
- 65 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- Power Adapter provides a convenient and easy charging solution for your notebook with maximum usability
- USB Type-C interface allows quick transmission of data, dependable charging at a higher rate for your convenience
- Delivers 20 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | NEMA 5-15P-Male |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Maximum Output Power | 65 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Standard | USB 3.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Brand Compatibility | Dell |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn Dell® LA65NM170 Compatible USB 3.1 (C) Male to NEMA 5-15P Male 65W 20V at 3.25A Black USB-C Laptop Power Adapter and Cable - 65 W - 20 V DC Output - 3.25 A - Black - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





