This Dell KTD-XPS730A/2G compatible 2GB DDR3-1333MHz Dual Rank Unbuffered 1.5V 240-pin CL7 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1333 MHz speed with unbuffered signal and CL7 latency for playing the latest games and using heavy software
- UDIMM 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 240-pin-pin DDR3-1333/PC3-10600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 2GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL7 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- UDIMM form factor with 240-pin and 2 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL7 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.