This Dell AB949335 Compatible 32GB DDR5-4800MHz Unbuffered Dual Rank x8 1.1V 262-pin SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 4800 MHz speed with CL40 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the SODIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 262-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 262-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 150 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

