Dell A7916527 Compatible Factory Original 32GB DDR3-1600MHz Load-Reduced ECC Quad Rank x4 1.35V 240-pin CL9 LRDIMM
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 1600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- LRDIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- LRDIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Quad-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.