- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2133 MHz speed with CL15 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4-2133/PC4-17066 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfigura
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17066 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







