This Cisco® UCS-MR-128G8RS-H Compatible 128GB DDR4-2666MHz octal rank ECC 1.2V 288-pin CL17 TSV-RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- 128 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 288-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 128GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 128GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Octal-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.