This Cisco QSFP-100G-AOC5M to Dell AOC-QSFP28-100G-5M dual OEM compatible 100GBase-AOC QSFP28 to QSFP28 active optical cable has a maximum reach of 5m (16.4ft). It is 100% Cisco to Dell compatible and has been programmed, uniquely serialized, data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This active optical cable will initialize and perform identically to Cisco to Dell's individual cables and is built to meet or exceed Cisco to Dell's specifications. This product complies with MSA (Multi-Source Agreement) standards and is TAA (Trade Acts Agreement) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Offers a reliable network connectivity
- Features fiber optic cable type to better accommodate your precise power supply requirements with maximum charging productivity
- AOC Technology feature for better usability and increased efficiency
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 3" |
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Maximum Distance | 16.40 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Fiber |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | QSFP28 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP28 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | QSFP28 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Material | Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |