This is a Cisco QDD-400-AOC5M compatible 400GBase-AOC QSFP-DD to QSFP-DD active optical cable that operates over multi-mode fiber with a maximum reach of 5.0m (16.4ft). At a wavelength of 850nm, it has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This active optical cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Features fiber optic cable type to better accommodate your precise power supply requirements with maximum charging productivity
- AOC Technology feature for your convenience and ease of usage
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 400 Gbit/s |
| Maximum Distance | 16.40 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Fiber |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Material | Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |















