This is a Cisco compatible 400GBase-CU QSFP-DD to QSFP-DD direct attach cable that operates over active copper with a maximum reach of 5.0m (16.4ft). It has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure it is 100% compliant and functional. This direct attach cable is TAA (Trade Agreements Act) compliant, and is built to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Features QSFP-DD cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
- Active feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- QSFP-DD Network - Male provides a stable connection with network devices, supporting uninterrupted signal transmission and system integration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 2.50" |
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 400 Gbit/s |
| Maximum Distance | 16.40 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | QSFP-DD |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | QSFP-DD Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Material | Copper |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.