This Aruba Networks 3200-MEM-UG compatible 1GB DDR2-533MHz dual rank unbuffered ECC 1.8V 240-pin CL4 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- 533 MHz memory speed with CL4 latency for great multitasking capability
- 1 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR2-533 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 1GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL4 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- UDIMM form factor with 240-pin and 1 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 1 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 533 MHz |
| Memory Standard | DDR2-533 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 1 x 1GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.