This Arista Networks CAB-S-S-25G-1M to Mellanox MCP2M00-A001 dual OEM compatible 25GBase-CU SFP28 to SFP28 passive TAA (Trade Acts Agreement) compliant direct attach cable has a maximum reach of 1.0m (3.3ft). It is 100% Arista Networks to Mellanox compatible and has been programmed, uniquely serialized, and data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This direct attach cable will initialize and perform identically to Arista Networks and Mellanox's individual cables and is built to meet or exceed Cisco and Mellanox's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Twinaxial cable type - for places where up to 10 meters coverage with high-speed data transfer is required
- Passive feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 25 Gbit/s |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Twinaxial |
| Connector Type on First End | SFP28 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP28 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP28 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |















