This Crucial® CT8G4SFS832A Compatible 8GB DDR4-3200MHz Single Rank x8 Unbuffered 1.2V 260-pin CL22 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL21 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- SODIMM form factor with 260-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL21 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

