This is a Toshiba PA5279U-1ACA compatible 45W 20V 2.25A USB-C laptop power adapter specifically designed for Toshiba notebooks. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
- An essential power solution
- 2.25 A current helps your device charge quickly
- 45 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- Power Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 6 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
- Delivers 20 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Connectors Detail | NEMA 5-15P-Male |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Output Current | 2.25 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Standard | USB 3.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





