This is a 6ft Green CAT 6A Shielded Plenum-Rated Ethernet Cable Snagless Easy Clear Boot RJ-45 M/M. CAT6A cables provide blazing-fast internet speeds at up to 500 MHz, with a maximum speed of 10 Gbps (Gigabits per second) over the full range of 100 meters (328 feet). They are perfect for demanding home or office networks. STP cables have pairs of twisted copper wires, similar to UTP, but each pair is enclosed in a conductive shield, usually made of foil or braided wire. This shielding provides a barrier against external EMI and reduces crosstalk. The entire bundle of pairs is also wrapped in an additional shield, enhancing protection. CMP (Plenum) has superior fire resistance and low smoke production, these cables are perfect for installations in air circulation spaces, keeping your home or office safe and compliant with building codes. Our cables are PoE capable and TIA compliant, ensuring performance for all networking needs.
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Features Category 6a cable type for optimal performance and better dependability
- Protects the medium to prevent it from carrying and transferring unwanted signals
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5" |
| Shipping Width | 2.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Shielding Type | Shielded Twisted Pair (STP) |
| Cable Configuration | Straight-through |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | Category 6a |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Material | Copper |
| Jacket Type | Plenum |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |



