This is an Acer AK.045AP.075 compatible 45W 19V at 2.37A laptop power adapter and cable with 5.5mm x 1.7mm connector tip specifically designed for Acer notebooks. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
- An essential power solution
- 2.37 A current helps your device charge quickly
- 45 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- Power Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 6 ft cable length help power adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Delivers 19 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Current | 2.37 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Brand Compatibility | Acer |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
AddOn 6ft Acer® AK.045AP.075 Compatible 45W 19V at 2.37A Black 3.0 mm x 1.0 mm Laptop Power Adapter and Cable - 45 W - 6 ft Cable - 19 V DC Output - 2.37 A - Black - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















