This Industry Standard 32GB DDR4-3200MHz UnbufferedDual Rank x8 1.2V 288-pin CL22 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- UDIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Computer device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- UDIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Thickness | 500 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AddOn |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

