This is a 2m MPO/UPC to MPO/UPC Aqua OM4 LSZH 12-Strand Fiber Patch Cable. OM4 fiber optic cable is a high-performance multimode fiber optimized for high-speed data transmission, supporting up to 100G over distances of up to 150 meters. Ideal for data centers and large-scale network infrastructures, it delivers superior bandwidth and reliability for demanding business applications. LSZH (Low Smoke Zero Halogen) fiber cable jackets are designed to minimize toxic smoke and harmful emissions in the event of a fire, making them ideal for enclosed or high-traffic areas. These cables provide enhanced safety and environmental protection, making them a popular choice for businesses prioritizing workplace safety and eco-friendly infrastructure. The Standard Boot option provides reliable and straightforward connections for fiber cables, making it an economical choice for various networking applications. Ideal for businesses that require dependable performance without the complexity, this option ensures consistent data transmission in everyday network setups. Our cables are TIA compliant, ensuring performance for all networking needs.
- Allows you to access all of the networked data, swiftly and securely
- Features fiber optic cable type to better accommodate your precise power supply requirements with maximum charging productivity
- Stranded feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Fully compatible with network devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AddOn |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5" |
| Shipping Width | 2.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Standard |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Maximum Distance | 492.13 ft |
| Manufacturer | AddOn |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Configuration | Crossover |
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Bend Insensitivity | G.657.A1 |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Category | OM4 |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Connector Type on First End | MPO Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x MPO Network - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | MPO Network - Female |
| Connector on Second End Details | MPO Network - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Material | Fiber |
| Connector Color | Aqua |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen |
| Jacket Type | OFNG |
| Shielding | No |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |



