The leader in creative style! LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators. With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel and AMD platforms.
- With a capacity of 1000 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ADATA Technology Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1000 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 320 TB |
| Maximum Sequential Read | 5.86 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 3.91 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2280 |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 228.2 Year |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















