- 21.5" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- FreeSync over DisplayPort/HDMI syncs refresh rate with GPU output to eliminate tearing and deliver ultra-smooth motion in every frame
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- 21.5" screen size with 1920x1080 resolution renders Fu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync (DisplayPort/HDMI) |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Pivot | No |
| Active Display Area (mm) | 479x260 |
| Cover Glass | No |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.24900 mm x 0.24900 mm |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Off-Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Operating Power Consumption ( | 15 W |
| Maximum Power Consumption (En | 25 W |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.28 lb |
| Height with Stand | 15.32" |
| Depth with Stand | 8.45" |
| Width with Stand | 19.43" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Tilt Angle | -5° to 25° |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











