- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- The Vero 27" monitor includes Full HD 1920x1080 resolution for pixel-precise clarity and vibrant visuals
- 100 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scene
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Pivot | Yes |
| Adjustable Display Pivot | Yes |
| Active Display Area (mm) | 598x336 |
| Cover Glass | No |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 125 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31100 mm x 0.31100 mm |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 6-bit+FRC |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Off-Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Operating Power Consumption ( | 16 W |
| Maximum Power Consumption (En | 52 W |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-B Upstream | 1 |
| Number of USB Type-B Downstre | 3 |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Maximum Resolution (HDMI) | 1920x1080@100Hz |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Maximum Resolution (DisplayPo | 1920x1080@100Hz |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone Array | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Tilt Angle | -5° to 35° |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | -45° to 45° |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Maximum Resolution (VGA) | 1920x1080@75Hz |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















