- Intel Core i7 2.10 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Intel UHD Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Tower form factor allows easy upgrades and customization with ample spa
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-14700 |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Cache | 61 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Number of Solid State Drives | 1 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) (Rear) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out (Rear) | Yes |
| Audio Line In (Rear) | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader (Front) | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 2 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Slots | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA (Rear) | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.