- 17" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 5:4 aspect ratio offers a balanced screen shape thats great for spreadsheets, coding, and multitasking with vertical content
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- 1280 x 1024 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- The 17" monitor highlights SXGA display with resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp text and detailed imagery
- 75 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 100 |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Adjustable Display Height | No |
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Panel Technology | Twisted Nematic Film (TN Film) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption ( | 13 W |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Standby Power Consumption | 450 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 350 mW |
| Operating Power Consumption | 13 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 5.73 lb |
| Height with Stand | 15.53" |
| Depth with Stand | 7.52" |
| Width with Stand | 14.53" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







