The Acer TravelMate Series of notebooks features dependable processing power, wide-ranging communication capabilities, and indispensible security solutions to empower mobile professionals like you. Designed to keep your business running while you're on the move, this streamlined notebook boasts corporate-level manageability and convenient handling. An eco-friendly design and energy-conserving features help save cost, as well as the environment.
- The Intel Core i3 2.30 GHz processor operates intelligently and responsively, enabling swift multitasking across multiple applications
- The 14" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 6 Hours battery provides sufficient power to complete your routine tasks
- Windows 7 Professional OS efficiently manages your hardware, ensuring smooth and reliable operation of routine applications for optimal performance
- 4 GB memory ensures smooth multitasking, enabling you to work on multiple applications simultaneously without slowing down
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-6100U |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Cache | 3 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 520 |
| HDCP Supported | Yes |
| Graphics Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 16 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Drive Type | No |
| Hard Drive RPM | 5400 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | ComfyView (Matte) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2520 mAh |
| Battery Energy | 37 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN Model | Dual Band Wireless-AC 7265 |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Upgradable Operating System A | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Upgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height (Rear) | 0.98" |
| Height (Front) | 0.98" |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| General Features | |
|---|---|
| TV Card | No |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











