- Powered by integrated NPU, Core Ultra 7 processor boosts responsiveness in AI-rich workflows including video calls, simulations, and smart apps
- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| Processor Series | Series 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Cache | 24 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| HDCP Supported | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Features | 100% sRGB Color Gamut |
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Energy | 65 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN Model | Killer 1750x |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam Video Res | 2560 x 1440 |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 3 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Numeric Pad | Yes |
| TouchPad Features | OceanGlass Touchpad |
| Keyboard Features | AcerSense Key |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Docking Connector Type | USB Type-C Docking III |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















