- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- With FreeSync Premium, refresh rates adjust dynamically, helping reduce input lag and improve control in fast-paced content
- Designed with AI-powered features, boosts display efficiency and responsiveness, supporting consistent performance across modes
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- LCD Monitor is equipped with 2D/3D switchable lenticular lens delivering glasses-free multi-view 3D visuals with no loss in brightness or image quality
- 3840 x 2160 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor resists s
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Hyper Viewing Angle (AHVA) |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 160 Hz |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2.50 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Eye Tracking Technology | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 18.30 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Tilt Angle | -7° to 33° |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | -45° to 45° |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.