Fasten your seatbelt: Acer's premium XB Series monitors are about to turbocharge your gaming experience. These monitors combine cutting-edge technologies to deliver great gaming experiences. Plus, built-in eye protection and ergonomics allow you to press forward into battle without fatigue.
Predator XB1Game with no compromise. Super-fast refresh rates and IPS color come in an aggressive new design.
Pixel PowerMonitors used to sacrifice color for speed, but now you can warp to a new level of gaming on a stunning IPS display.
Seize ControlConquer your enemies with Predator GameView. Shooting aim-points and customizable gaming profiles give you the upper hand.
- 32" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- NVIDIA G-Sync minimizes stutter, eliminates tearing, and reduces input lag for smooth, responsive, and immersive gameplay
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- 3840 x 2160 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Gaming LCD monitor delivers smooth motion and sharp visuals, enhancing clarity and responsiveness during intense gameplay
- 32" 4K UHD resolution offers over 8 million p
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | G-sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Adjustable Display Pivot | No |
| Overclock Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 52 kHz to 133 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 30 Hz to 60 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption ( | 56 W |
| Standby Power Consumption | 490 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 470 mW |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Upstream Po | 1 |
| Number of USB 3.0 Downstream | 4 |
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 24.91 lb |
| Height with Stand | 22.91" |
| Depth with Stand | 12.20" |
| Width with Stand | 29.05" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 4.72" |
| Tilt Angle | -5° to 25° |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









