- 34" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 0.01 ms response time delivers stable, blur-free visuals with accurate motion handling for reliable performance across tasks
- FreeSync Premium ensures seamless sync and HDR readiness, helping enhance realism and comfort across extended viewing sessions
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- 1300 Nit brightness delivers vibrant screen visibility in bright rooms, ensuring clear content even under direct lighting
- VESA DisplayHDR True Black 400 feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 3440 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- Gaming OLED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode deliv
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 , 500 |
| Curvature | 800R |
| Pivot | No |
| Active Display Area (mm) | 800x335 |
| Cover Glass | No |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | OLED |
| Brightness | 1300 Nit |
| Response Time | 0.01 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 10-bit |
| Response Time Details | 0.01 ms PRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Off-Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| Number of USB Type-B Upstream | 2 |
| Number of USB Type-B Downstre | 4 |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Maximum Resolution (DisplayPo | 3440x1440@240Hz |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 5 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Maximum Adjustable Height | 4.33" |
| Tilt Angle | -5° to 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | -15° to 15° |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.