- Intel Core i7 2.10 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- Delivers smooth, uninterrupted gameplay with stable system performance during intensive gaming sessions
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- 2 TB HDD offers ample storage capacity perfect for handling large libraries of files, games, music, and high-resolution photos
- NVIDIA GeForce RTX 4070Ti discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet for stable wired networking with consistent data speeds
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-14700F |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Cache | 61 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4070Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6X |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Number of Hard Drives | 1 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 2TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) (Rear) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out (Rear) | Yes |
| Audio Line In (Rear) | Yes |
| Audio Line Out (Front) | Yes |
| Audio Line In (Front) | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H770 |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 2 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.