- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- FreeSync Premium eliminates tearing and stutter, helping deliver fluid motion and clarity in high-refresh gaming environments
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Bluelight Shield feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals and smooth motion, ideal for immersive gameplay and competitive performance
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Overclock Refresh Rate | 270 Hz |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 8-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











