- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 6 Hours battery provides sufficient power to complete your routine tasks
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
- The NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 260 |
| Processor Series | Ryzen 200 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum Graphics Power | Up to 85 W |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| HDCP Supported | Yes |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| GPU Boost Clock | Up to 10 MHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Energy | 76 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 or above |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | No |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam Video Res | 1280 x 720 |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 3 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Numeric Pad | Yes |
| TouchPad Features | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features | Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| General Features | |
|---|---|
| Antimicrobial | No |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









