- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 75 Hz standard refresh rate red
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27500 mm x 0.27500 mm |
| Color Depth | 6-bit+Hi-FRC |
| Response Time Details | 1 ms VRB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Off-Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Operating Power Consumption ( | 14 W |
| Maximum Power Consumption (En | 30 W |
| Standby Power Consumption (En | 450 mW |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption per Year | 20 kWh |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Maximum Adjustable Height | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.