- Ryzen 9 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 2 TB SSD delivers ultra-fast transfer speeds and expansive storage for managing large volumes of files
- Delivers smooth, uninterrupted gameplay with stable system performance during intensive gaming sessions
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Model | 7900 |
| Processor Series | Ryzen 7000 |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | No |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Release Year | 2025 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

