- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 10 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Model | N6000 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Cache | 4 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| HDCP Supported | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | CineCrystal (Glare) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Energy | 48 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 AX201 |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam Video Res | 1280 x 720 |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Numeric Pad | No |
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| General Features | |
|---|---|
| Sensor Type | Accelerometer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

