- Experience responsive performance, power, adaptability, and fun with Intel® Celeron™ 1.10 GHz processor
- The 14" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 11.50 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With ChromeOS, enjoy built-in virus protection and sandboxing for safer browsing and app usage across school, work, and personal notebooks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N4500 |
| Burst Frequency | 2.80 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Cache | 4 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 4GB |
| Maximum Supported System Memo | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Installed Slot Memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Energy | 48 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam Video Res | 1280 x 720 |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Numeric Pad | No |
| TouchPad Features | OceanGlass Touchpad |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















