Prosumer
The Acer CB Series monitors provide an outstanding visual experience via high resolution and wide viewing angles. These monitors are packed with Acer technologies to deliver superior comfort while you get the job done. Plus, as an Acer EcoDisplay they are designed to save power and costs.
- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- FreeSync syncs your monitor and graphics card refresh rates to reduce tearing and stutter for smoother on-screen motion
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Fu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Adjustable Display Pivot | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Vertical Frequency | 56 Hz to 76 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Maximum Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 1 ms VRB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Off-Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Operating Power Consumption ( | 22 W |
| Standby Power Consumption (En | 300 mW |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 19.59" |
| Depth with Stand | 9.20" |
| Width with Stand | 21.27" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Maximum Adjustable Height | 4.72" |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 360° to 360° |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.