The Ezel™ hinge
The Ezel™ hinge works just right: it provides low resistance for converting the Aspire R7 into four modes with just one hand, and higher resistance so the touchscreen stays steady when you use it. Work with the Aspire R7 at your desk as a notebook, flick it into display mode for sharing, or use it as a pad for drawing.
Ezel™ mode
Ezel™ mode brings the touch display closer to you, so you don't have to reach across your desk to use it. Just pull the display up and out, where it can float over the keyboard. Having the display that much closer makes switching between touch control and typing that much easier.
- The Intel Core i5 2.30 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- 8 GB memory is optimized to run powerful programs with exceptional efficiency, ensuring smooth and reliable performance
- The 13.3" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- Windows 10 Pro is ideal for both home and office use, featuring improved 2 x 2 snapping to enhance productivity on desktops
- 256 GB total SSD capacity ensures your programs remain active, allowing your computer to resume from suspension in mere seconds
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-6200U |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Cache | 3 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 520 |
| HDCP Supported | Yes |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3315 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN Model | NFA344A |
| Wireless LAN Manufacturer | Qualcomm Atheros |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height (Rear) | 0.73" |
| Height (Front) | 0.73" |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | No |
| General Features | |
|---|---|
| TV Card | No |
| Manufacturer | Acer, Inc |











