- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed will run them smoothly
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 2GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- Server device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.