- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal and CL17 latency for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin pins for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin pins and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for de
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Accortec |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 750 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Accortec, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.