- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with DIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 288-pin-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin pins for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin pins and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Accortec |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 120 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Accortec, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

