Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today.
DDR3 offers:
- Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
- Low Power Consumption - DDR3 operates on a reduced supply voltage thanks to its efficient design.
- Higher Bandwidth and Density - DDR3 allows better computer performance thanks to the fastest data transfer rates available.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- UDIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 4GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- Computer device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- UDIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Number of Modules | 2 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

