The Axiom High Speed C5242e Series features the latest PCIe Gen4 x4 controller combined with and the TCG OPAL 2.0 data encryption to deliver secure data at blazing speeds of up to 5,200/4,775MB per second read/write. The PCIe Gen4 x4 SSDs is up to 40% faster in read performance than previous PCIe Gen3 SSDs. The C5242e takes your system the next level of performance computing with faster and smoother, gaming, streaming, and graphics intensive rendering. The compact 22x42mm M.2 design offers greater flexibility by not only increasing storage but also saving space. It is available in 250GB, 500GB, 1TB and 2TB capacities.
Key Features & Benefits:- Provides more productive performance and superior data storage for a variety of files
- Internal drive type for maximum efficiency and dependability
- With 500 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interface ensures quick and reliable data transfer
- 256-bit AES encryption to protect your precious and valuable data from unauthorized access
- S.M.A.R.T feature for maximum productivity with added dependability
- M.2 2242 form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 250 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.446 |
| Random 4KB Read | 195000IOPS |
| Random 4KB Write | 289000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 4.61 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 2.47 GB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 4.75 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2242 |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 171.1 Year |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

