Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN0089US Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650GE - 16 GB - 256 GB PCI Express NVMe SSD - Tiny - Black
This product is no longer available.
- Ryzen 5 PRO processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Tiny form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- atr:111115029# Radeon Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Model | 5650GE |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capac | 256 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111FP |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tiny |
| Desktop Form Factor | Mini Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 500 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ThinkCentre M75q Gen 2 11JN0089US Desktop Computer |
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN0089US Desktop Computer - AMD Ryzen 5 PRO 5650GE - 16 GB - 256 GB SSD - Tiny - Black - AMD PRO 500 Chip - Windows 11 Pro - AMD Radeon Graphics DDR4 SDRAM - English Keyboard - IEEE 802.11ac - 65 W
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.