- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- Adaptive Sync tearing prevention technology eliminates tearing and distortion by synchronizing frames for seamless motion clarity
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 300 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 2560 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- WQHD resolution delivers four times
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Quantum Dot Technology | No |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Curved Screen | No |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 118% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 21.90" |
| Depth with Stand | 8.90" |
| Width with Stand | 24.10" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Pivot |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
The Outstanding 27” 100Hz EyesErgo Business Monitor
Embrace a broader perspective and boost productivity with the 27-Inch EyesErgo monitor featuring a 100Hz refresh rate. Prioritizing well-being, EyesErgo technology minimizes strain through eye care and ergonomic design. Elevate your visual experience and work efficiency with seamless integration of hardware and software.
WQHD Shows You More
2560 x 1440 (WQHD) resolution increases the viewing & working area that not only to show you more but also bring an improved readability, more vivid three-dimensional effects, and the aesthetic beauty for your life.
EyesErgo Tech, Your Health Protector
Optimize well-being and work eyesergo with our display's ergonomic design and eye care features. Enhanced comfort and promote healthier productivity.
100Hz + 1ms MPRT
Flawless Flow, No More Stutters.
Attend the smoothest online conference call and show the perfect advertising video to customers with a 100Hz refresh rate. VESA's research shows that for 95% of users, 85Hz Refresh Rate has become a defacto standard for normal use that shows
Ergonomic Design
Working in a suitable position not only has a positive impact on job satisfaction and productivity but can also contribute to overall health and well-being. Also, 4-way adjustable stand allows users who need to work in a vertical way properly and efficiently.
No Problem with Mounting Mini-PC on the Adjustable Stand
Experience the flexibility of a 4-way adjustable monitor and the convenience of a tidy desk with our mini-PC mountable stand.
27-inch IPS Panel with 178° Viewing Angle
Vibrant Collaboration, Seamless Precision
IPS panels enhance work with wide angles, accurate colors for collaboration, and assuring product colors. Promote productivity during extended sessions.
Productivity & Connectivity
Empower Productivity, Unleash Connectivity
With several practical designs including standard VESA Mount, Built-in Speakers, Stand with an accessory slot and complete I/O ports, the is the caring assistant that boosts your productivity.
Simplicity at Your Fingertips - Display Kit App
The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday.
Embrace a broader perspective and boost productivity with the 27-Inch EyesErgo monitor featuring a 100Hz refresh rate. Prioritizing well-being, EyesErgo technology minimizes strain through eye care and ergonomic design. Elevate your visual experience and work efficiency with seamless integration of hardware and software.
WQHD Shows You More
2560 x 1440 (WQHD) resolution increases the viewing & working area that not only to show you more but also bring an improved readability, more vivid three-dimensional effects, and the aesthetic beauty for your life.
EyesErgo Tech, Your Health Protector
Optimize well-being and work eyesergo with our display's ergonomic design and eye care features. Enhanced comfort and promote healthier productivity.
100Hz + 1ms MPRT
Flawless Flow, No More Stutters.
Attend the smoothest online conference call and show the perfect advertising video to customers with a 100Hz refresh rate. VESA's research shows that for 95% of users, 85Hz Refresh Rate has become a defacto standard for normal use that shows
Ergonomic Design
Working in a suitable position not only has a positive impact on job satisfaction and productivity but can also contribute to overall health and well-being. Also, 4-way adjustable stand allows users who need to work in a vertical way properly and efficiently.
No Problem with Mounting Mini-PC on the Adjustable Stand
Experience the flexibility of a 4-way adjustable monitor and the convenience of a tidy desk with our mini-PC mountable stand.
27-inch IPS Panel with 178° Viewing Angle
Vibrant Collaboration, Seamless Precision
IPS panels enhance work with wide angles, accurate colors for collaboration, and assuring product colors. Promote productivity during extended sessions.
Productivity & Connectivity
Empower Productivity, Unleash Connectivity
With several practical designs including standard VESA Mount, Built-in Speakers, Stand with an accessory slot and complete I/O ports, the is the caring assistant that boosts your productivity.
Simplicity at Your Fingertips - Display Kit App
The MSI exclusive software Display Kit provides the most convenient tool, the proper display that allows you to read and enjoy the image at the same time & color mode to you while working or everyday.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.