Axiom DDR3 load-reduced dual in-line memory modules (LRDIMM) are capable of delivering up to a 35% increase in bandwidth when compared to standard DDR3 RDIMMs while reducing overall power consumption. Servers that support LRDIMMs allow users to populate more DIMMs per channel which leads to increased capacity and increased bandwidth. LRDIMMs use 1.35V compared to traditional 1.5V that standard DDR3 RDIMMs run, making them more energy efficient and further contributing to the reduction of power consumption in the data center environment.
DDR3 offers:
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed will run them smoothly
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR3L SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- LRDIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

