Axiom networking offers a full line of DRAM, Flash cards, Flash SIMMs, and mini-Flash for Cisco servers, switches, and other hardware applications.
Axiom networking hardware provides the highest quality and reliable solutions for Cisco systems. Each system and application specific product is 100% guaranteed compatible and is backed by Axiom's unsurpassed technical and product support. Axiom products will not void your SMARTnet or system warranty. Our DRAM and SIMM products are backed by a lifetime replacement warranty and all Flash has a 5-year warranty providing you the extra confidence when upgrading with Axiom.
Axiom networking protects Your IT investment.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1600 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- LRDIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR3-1600/PC3L-12800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |

