Axiom DDR3 load-reduced dual in-line memory modules (LRDIMM) are capable of delivering up to a 35% increase in bandwidth when compared to standard DDR3 RDIMMs while reducing overall power consumption. Servers that support LRDIMMs allow users to populate more DIMMs per channel which leads to increased capacity and increased bandwidth. LRDIMMs use 1.35V compared to traditional 1.5V that standard DDR3 RDIMMs run, making them more energy efficient and further contributing to the reduction of power consumption in the data center environment.
DDR3 offers:
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed with CL9 latency for playing the latest games and using heavy software
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 240-pin DDR3L SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL9 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- LRDIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3L-10600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| Thickness | 167.3 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

