Axiom networking offers a full line of DRAM, Flash cards, Flash SIMMs, and mini-Flash for Cisco servers, switches, and other hardware applications.
Axiom networking hardware provides the highest quality and reliable solutions for Cisco systems. Each system and application specific product is 100% guaranteed compatible and is backed by Axiom's unsurpassed technical and product support. Axiom products will not void your SMARTnet or system warranty. Our DRAM and SIMM products are backed by a lifetime replacement warranty and all Flash has a 5-year warranty providing you the extra confidence when upgrading with Axiom.
Axiom networking protects Your IT investment.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- Server device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- LRDIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |

