Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today.
DDR3 offers:
- Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
- Low Power Consumption - DDR3 operates on a reduced supply voltage thanks to its efficient design.
- Higher Bandwidth and Density - DDR3 allows better computer performance thanks to the fastest data transfer rates available.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1600 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the RDIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- DDR3-1600/PC3L-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 2 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- RDIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

