The 7-Outlet SurgeMaster Surge Protector offers three-line AC Surge protection for small home office computer and standard household electronics. 6' power cord delivers optimal, safe AC power through a 14-gauge heavy-duty cord. Surge protector filters EMI/RFI noise up to 43 dB reduction and features right-angle plug and 1-in, 2-out RJ11 telephone/fax protection.
- Status indicators let you know equipment is protected
- Cord management keeps cables neat and tangle free
- Advanced power conditioning for optimal performance
- 7 surge-protected outlets
- Provides maximum protection from surges, spikes and lightning strikes
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Belkin International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Clamp Voltage | 330 V |
| Dataline Protection | Cable Modem/DSL/Fax/Phone |
| Receptacles | 7 x AC Power |
| Plug/Connector Type | Right Angle |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 2160 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Noise |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Belkin 7-Outlet Surge Protector - 6ft Cord - Right Angle Plug - 2320J - Telephone Protection - White - Right Angle - 7 x AC Power - 1875 VA - 2160 J - 125 V AC Input - 125 V AC Output - Cable Modem/DSL/Fax/Phone - 6 ft
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
28 out of 28 (100%) reviewers recommend this product





